ČAKOVEC- Potpisivanje Ugovora o izravnoj dodjeli financijskih sredstava za provedbu projekta „Integracija djece s teškoćama u razvoju u predškolske ustanove na području Međimurske županije u 2025. godini“ održano je u utorak, 21. siječnja 2025. godine, u Čakovcu. S predsjednicom Saveza udruga za uključivanje djece rane i predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno – obrazovni sustav Međimurske županije „Prvi Korak“ Petrom Kovačić, ugovor je potpisao župan Međimurske županije Matija Posavec.
Iznos ugovora je 210 tisuća eura za zaposlenje 54 asistenata za 65 djece u 20 dječjih vrtića na području Međimurske županije. Radi se o jedinstvenom projektu koji Međimurska županija provodi od 2015. godine u cilju integracije i inkluzije djece predškolske dobi s razvojnim teškoćama i odstupanjima.
Nažalost jedina smo regija u Hrvatskoj koja, u ovom obliku, brine o djeci s teškoćama, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec.
-Mi provodimo ovaj projekt u cilju inkluzije i jednakosti te, na taj način, pokazujemo svoju otvorenost i tolerantnost prema svima. Drugi razlog je želja da djeci s poteškoćama damo poticaj kako bi ostvarili svoje potencijale. Treći razlog je podrška obiljima kojima pomoćnici u vrtićkim skupinama olakšavaju svakodnevicu. Na taj način želimo unaprijediti svijest cijele zajednice i naglasiti kako je svaki cent uložen u provedbu ovakvog projekta važan, naglasio je župa Posavec.
Kroz proteklih deset godina, zahvaljujući kontinuiranoj financijskoj podršci Međimurske županije te svih međimurskih jedinica lokalne samouprave, u ovaj je program dosada uključeno više od 170 djece s poteškoćama i zaposleno više od 190 pomoćnika, napomenula je predsjednica Saveza „Prvi Korak“ Petra Kovačić i zahvalila svima koji financiraju ovaj program te svim pomoćnicima koji su doprinijeli integraciji djece s poteškoćama u razvoju te njihovom uključivanjem u programe predškolskog odgoja i obrazovanja.
-Njihova pomoć usmjerena je na djetetove potrebe. Pomoć u svladavanju njihovih svakodnevnih potreba kao što su hranjenje, oblačenje, održavanje higijene, ali i uključivanje u igru te druge aktivnosti koje se provode u vrtićima. Naime, istraživanja su pokazala da ovakva rana ulaganja u najranoj dobi, u cilju socijalne intervencije, dugoročno doprinose ekonomskoj dobrobiti zajednice jer ulaganje u ranoj dobi u velikoj mjeri prevenira kasnije poteškoće, rekla je Kovačić.