VARAŽDIN – Međunarodni završni simpozij DRAVA LIFE projekta, pod nazivom “Od vizije do provedbe obnove rijeka u UNESCO-vom Petodržavnom rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav (TBR MDD)“, održan je u utorak, 22. listopada 2024. godine, u Varaždinu. Cilj simpozija bio je poticanje razmjene znanja o projektima obnove rijeka unutar UNESCO-ovog Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav između Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije. Partneri u projektu, stručnjaci za obnovu rijeka i dionici iz svih pet zemalja razgovarali su o trenutnom stanju i potrebi za zdravim riječnim ekosustavom te o tome kako obnova rijeka može pridonijeti ambicioznim ciljevima novog EU Zakona o obnovi prirode, s fokusom na prekograničnom i slivnom pristupu upravljanju sedimentima.
U sklopu projekta provedeno je nekoliko akcija revitalizacije rukavaca te rekonstrukcija stare vodočuvarnice u Legradu u Edukacijski vodni centar, prvi takve vrste u Hrvatskoj. Sve aktivnosti imale su za cilj da se potakne bioraznolikost na pojedinim područjima, da se vrate neke ciljne vrste ili zadrži dobro stanje na nekim od lokacija ciljnih vrsta te potaknu hidromorfološki procesi na dijelovima Drave. Provedenim aktivnostima, ujedno se doprinijelo i osnaživanju sustava obrane od poplava na nekim lokacijama, rekao je voditelj projekta DRAVA LIFE Igor Tošić.
Za Grad Varaždin riječ je o hvale vrijednom projektu, rekla je pročelnica Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Grada Varaždina Slađana Miočić.
-Drava je iznimno važna za Varaždin i sve aktivnosti koje se poduzimaju da bi se rijeka očuvala i revitalizirala nama su jako važne i važne su našim građanima. Mi radimo na Dravi veliki projekt, INTERACT GREEN, koji se apsolutno i lijepi nadovezuje na rezultate ovog projekta jer nam je cilj povezati rijeku Dravu s gradom, preko dravske šume, približavanje grada rijeci, približavanje rijeke gradu, a sve u duhu novog europskog Bauhausa, rekla je pročelnica Miočić.
Simpozij predstavlja značajan korak u očuvanju prirodne baštine i poboljšanju kvalitete okoliša ne samo na rijeci Dravi, već i na cijelom području UNESCO-ovog Petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, čime se doprinosi očuvanju rijeka i ekosustava diljem Europe.