VARAŽDIN – U Varaždinskoj županiji počinju istraživanja kojima će se tražiti odgovor na pitanje mogu li biljke, prvenstveno varaždinsko zelje, ludbreški hren i buča, postati otpornije na sušu. Istraživanja će se provoditi u sklopu EU projekta „Integracija znanosti i tradicije za otpornu i održivu proizvodnju hrane u doba klimatskih promjena – Climagrit“. Riječ je o projektu koji su pokrenule znanstvenice Instituta Ruđer Bošković, a glavni partner je Varaždinska županija te je na tu temu u Županijskoj palači, u četvrtak, 5. veljače 2026. godine, održan sastanak župana Anđelka Stričaka i suradnika sa znanstvenicima.
Znanstvenici će, pojednostavljeno rečeno, u Varaždinskoj županiji istraživati kako „dobre“ bakterije iz tla mogu povećati otpornost biljaka na klimatske promjene. Na sastanku su dogovarane konkretne aktivnosti, provedba pokusa te suradnja znanstvenika, stručnjaka i poljoprivrednika na terenu.
Ovaj inovativan projekt je značajan za poljoprivrednu proizvodnju Varaždinske županije, istaknuo je župan Stričak, budući da suša već godinama stvara ogromne probleme i štete.
-U razdoblju od 2005. do 2023. godine štete u poljoprivredi u Varaždinskoj županiji procijenjene su na oko 560 milijuna eura, odnosno 50-ak milijuna eura godišnje. I dok 2024. nije bilo šteta, suša je ovaj kraj ponovno pogodila prošle, godine, kada je proglašena prirodna nepogoda za 20 od 28 gradova i općina, uz štetu veću od 13 milijuna eura, rekao je župan Stričak.

