ČAKOVEC – Drugi Festival okusa – Taste Fest 2024., održan je u Čakovcu u organizaciji Platforme za Društveni centar Čakovec, organizacije civilnog društva kojoj je u srži razvoj i demokratizacija, promicanje društvene solidarnosti i razvoj lokalne zajednice.
Ovogodišnji festival trajao je više dana, uz brojne aktivnosti i događaje, a središnja manifestacija kroz koju je 13 kuharskih ekipa posjetitelje povelo na gastronomsko putovanje svijetom održana je u središtu Čakovca. U tjednu tijekom održavanja festivala u prostorijama POU-a u Čakovcu održane su radionice izrade filipinskih proljetnih rolica (lumpija) i jela tchep, poznatog i kao thieboudienne ili ceebu jën, koje potječe iz senegalskih ribarskih zajednica, a od 2021. godine se nalazi i na Reprezentativnom popisu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva UNESCO-a.
Podršku ovom hvalevrijednom projektu svojim dolaskom uz brojne posjetitelje dali su i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i župan Međimurske županije Matija Posavec.
Cilj festivala i ove godine bio je integracija stranih radnika koji žive i rade u Čakovcu i Međimurju, kao i jačanje veze s lokalnom zajednicom i smanjenje predrasuda. Glavni kuhari na festivalu bit će strani radnici i radnice iz Filipina, Indije, Nepala, Kameruna, Senegala i Japana. U znaku solidarnosti, pridružile su im i raseljene osobe iz Ukrajine, koje su zbog rata daleko od svog doma, raznolikost kuharskih ekipa dodatno su obogatili članovi Udruge ruskog govornog područja Kalinke, a spremljeni su i specijaliteti iz Libanona.
U sklopu Festivala okusa u Metalskoj jezgri Čakovec otvorena izložba „Međimurski gasterbajteri“. Lani postavljena u programu Mjeseca hrvatske knjige, izložbu koju potpisuju Sandra Mikac i Borivoj Radojčić na „reprizu“ ustupa Knjižnica “Nikola Zrinski“ Čakovec. Riječ je o vrijednoj, nostalgičnoj i za mnoge emotivnoj građi koja dokumentira proces iseljavanja stanovništva koji je u Međimurju prisutan još od kraja 19. stoljeća.
U istom prostoru održana je i projekcija dokumentarnog filma Anje Strelec, „Gdje su nestali svi osmjesi“. Film problematizira oblik modernog ropstva, strahote s kojima se suočavaju nepalski radnici migranti koji trbuhom za kruhom svake godine napuštaju svoje domove u potrazi za boljim životom.