KRAPINA – Popularni Glumački festival u Krapini i po Zagorju, u svom 19. izdanju, svečano je otvoren u petak, 10. travnja 2026. godine, u Festivalskoj dvorani u Krapini.
Ovogodišnje izdanje festivala, koje traje do 26. travnja 2026. godine, donosi program s ukupno devet kazališnih naslova u 22 izvedbe, a kako je rečeno, ravnatelj festivala Adam Končić i organizatori iz Kulturne udruge GFUK, pripremili su repertoar koji spaja vrhunsku komediju, dramu i glazbene elemente.
Festival tradicionalno otvara spektakularna izvedba, a ove godine čast je pripala hitu SIX Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija koji uz izvedbu na otvorenju, zbog iznimnog interesa publike ima i dodatnu izvedbu u subotu, 11. travnja 2026. godine od 20,00 sati u Festivalskoj dvorani u Krapini.

Na otvorenju GFUK-a bili su među ostalim, izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik u ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Žarko Tušek, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar sa zamjenicom Jasnom Petek, zamjenik gradonačelnika Krapine Ivica Hršak.

Osim središnjih događanja u Krapini, festival i ove godine opravdava svoj naziv gostovanjima u 17 gradova i općina diljem Krapinsko-zagorske županije, ali i izvan njenih granica. Na ovaj se način vrhunska kulturna ponuda dovodi izravno pred brojne Zagorce, koji uživaju u ovoj vrsti umjetnosti, što je i temeljna misija ove manifestacije koja je dosad okupila više od sto tisuća gledatelja.
Osim kazališnih izvedbi festival uključuje i dodatne programe poput poetske večeri pod vodstvom Ladislava Prežigala, koja će se održati u srijedu, 15. travnja 2026. godine, uz slobodan ulaz za posjetitelje.
– Ladislav Prežigalo je pokretač ove priče zajedno sa mnom te ćemo proslaviti ne samo izdavanje pet zbirki njegove poezije, nego i jednu prestižnu svjetsku nagradu – International Book of Records je Ladislavu dodijelio nagradu kao najplodonosnijem pjesniku na svijetu, koji je do sada napisao najveći broj pjesama u rimi rukom, rekao je Adam Končić.

