KRAPINA – Nakon jubilarnog 40. Dječjeg festivala „Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu“, popularnog Malog KAJ-a, održanog u srijedu, 10. rujna 2025. godine, Tjedan kajkavske kulture u četvrtak, 11. rujna 2025. godine, u znaku je prve retrospektivne festivalske večeri „Popevke zanavek“. Naime, s obzirom na značajni jubilej Krapinskog festivala, koji obilježava 60 godina kontinuiranog održavanja, ove su godine organizatori – Društvo za kajkavsko kulturno stvaralaštvo i Grad Krapina, odlučili organizirati dvije retrospektivne večeri, na kojima će biti izvedene antologijske kajkavske popevke, probrane iz bogate riznice od oko 2500 festivalskih skladbi.
-Popevke koje su na repertoaru retrospektivnih večeri obilježile su desetljeća i ostavile neizbrisiv trag u srcima naših ljudi. Probrali smo ih s namjerom da se prisjetimo onoga što je bilo najvažnije i najljepše u eterima naših radio postaja. Bit će to jedinstveni presjek svih proteklih 59 godina, glazbeno putovanje kroz povijest Festivala, rekao je tajnik Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Radovan Novina.
-Na Krapinskom festivalu nastalo je više od 2000 popevki i bilo je teško odabrati onih dvadesetak za retrospektivnu večer. Budući je to bila gotovo nemoguća misija odlučili smo organizirati dvije retrospektivne večeri, rekao je gradonačelnik Krapine i saborski zastupnik, Zoran Gregurović istaknuvši kako je izvanredno postignuće održavati festival na ovako visokoj razini punih šezdeset godina,
Ponos zbog obilježavanja velikog jubileja krapinskog Festivala istaknuo je i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. – Kada se osvrnemo unatrag, u proteklih 60 godina na ovoj su pozornici nastupale najveće pjevačke legende, što samom Festivalu daje poseban respekt i težinu. I nekada, prije 60 godina, bilo je prestižno nastupiti u Krapini, a jednako je tako i danas. Gledajući ovogodišnji program, jasno je da bi se od svih tih prekrasnih popevki moglo složiti i tri ili četiri festivalske večeri u kojima bi svaka pjesma bila prepoznatljiva i pjevana, istaknuo je župan Kolar.
Druga retrospektivna festivalska večer slijedi u petak, 12. rujna 2025. godine, a kruna manifestacije je finalna festivalska večer – večer novoskladanih popevki, koja će u subotu, 13. rujna 2025. godine, iznjedriti 24 nove popevke.