Skip to content

Peta obljetnica zagrebačkog potresa

Posted in Vijesti Radija Kaj

ZAGREB – Peta obljetnica zagrebačkog potresa  obilježava se ove subote, 22. ožujka 2025. godine te su tim povodom konferenciju za medije u novouređenoj i konstrukcijski obnovljenoj zgradi Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, u zagrebačkoj Dežmanovoj ulici, održali potpredsjednik Vlade i resorni ministar Branko Bačić i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Snažan potres magnitude 5,5 po Richteru, pogodio je Zagreb i šire zagrebačko područje 22. ožujka 2020. godine čime je trajno promijenio vizuru glavnog grada te nažalost odnio i jedan mladi život. U potresu je znatno oštećena povijesna jezgra grada, a posljedice su pretrpjele i okolne, Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija. Srušene su ili oštećene brojne kuće, škole, crkve, bolnice, zgrade sudova, Vlade i Hrvatskoga sabora, ukupno 25 tisuća objekata od čega je više od šest tisuća privatnih i javnih zgrada postalo neupotrebljivo, a šteta je procijenjena na više od 11,6 milijardi eura.

Obnova je na pola puta, te se očekuje da će kompletna obnova od oba potresa trajati do 2030. godine. U obnovu su dosad utrošene 2,04 milijarde eura. U potpunosti su završeni radovi na 3815 lokacija od kojih se 3402 odnosi na privatne zgrade i kuće koje uključuju 35.748 stambenih jedinica, 413 na projekte obnove zgrada javne namjene i infrastrukture, a izgrađeno je i 38 zamjenskih obiteljskih kuća.

Kako je rekao  potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić kompletna obnova bit će završena do 2030. godine. – U poslijepotresnoj obnovi odredili smo se na složeniji, skuplji i sporiji postupak, ali je u konačnici sigurniji, održiviji i isplativiji za sve nas kao u budeće generacije, istaknuo je Bačić.

U ovome trenutku otvoreno je 766 gradilišta od čega se 98 odnosi na financiranje iz Fonda solidarnosti EU, pri čemu je na 556 zahtjevnija konstrukcijska obnova. Istovremeno, 36 višestambenih zgrada je u postupku nabave izvođača dok je 127 zgrada u postupku nabave za projektiranje. Gradi se 26 zamjenskih obiteljskih kuća, a 24 su u postupku nabave izvođača te još 13 u postupku projektiranja. Posebnost je i postupak blokovske obnove zgrada pa je tako u Zagrebu u tijeku obnova kompleksa Mali Vatikan s 25 ulaza i 259 posebnih jedinica, a u raznim fazama obnove je još šest blokova.

Što se tiče kulturnih i sakralnih objekata realizirano je više od 500 projekata obnove, za što je utrošeno 500 milijuna eura kroz Fond solidarnosti EU, 300 milijuna iz državnog proračuna te 700 milijuna eura  Nacionalnog plana oporavka i otpornosti uloženo, rekla je ministrica Obuljen Koržinek te zahvalila svima koji su na bilo koji način pomogli prilikom potres te sudjelovali u poslijepotresnoj obnovi.

U sklopu obilježavanja pete godišnjice zagrebačkog potresa ove subote je organiziran Dana otvorenih vrata na 29 lokacija obnovljenih javnih zgrada na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko- zagorske županije.

Radio KAJ - Zagreb i sjeverozapadna Hrvatska