KOPRIVNICA – Prigodna, zajednička izložba Muzeja grada Koprivnice i Muzeja Međimurja Čakovec „Crne pisanice u Podravini i Međimurju“, autorica više kustosice Muzeja Međimurja Čakovec Janje Kovač i više kustosice Gradskog muzeja Koprivnice Vesne Peršić Kovač, otvorena je u Galeriji Koprivnica.
– Umijeće ukrašavanja pisanica u Podravini je u kontinuitetu sačuvano do danas. Karakteristično je ukrašavanje pomoću voska, kao i kod črnih pisanica u Međimurju. Međutim, kod nas je posebno lijepa i na cijeni tehnika ukrašavanja struganjem boje, rekla je Vesna Perišić Kovač iz koprivničkog muzeja.
Međimurska črna pisanica karakteristična je upravo po svojoj crnoj boji i dolazi u kombinaciji s floralnim motivima koji se kao i crna boja pojavljuju u vrijeme baroka, otkrila je autorica Janja Kovač. – Kod črne pisanice zanimljiva je tehnika izrade, to je batik tehnika i ona se izrađuje uz pomoć voska. Najstarija pisanica napravljena tom tehnikom nađena u Hrvatskoj je iz 15. stoljeća. U našim krajevima počela se raditi sredinom 19. stoljeća. Sve te tehnike izrade pisanica sačuvane i danas i prenose se na nove generacije, rekla je Kovač.
Na izložbi u Koprivnici izloženo je gotovo osamdeset izložaka iz fundusa Muzeja Međimurja Čakovec od kojih je najstarija pisanica iz 90-ih godina prošloga stoljeća, te Muzeja grada Koprivnice, kao i prikazi nekadašnjih uskrsnih običaja, a koji se još uvijek njeguju. Izložbu prati bogat katalog s fotografijama, opisima tog umijeća te poviješću. Naglasak izložbe je na nositeljima vještine koji i dan danas svoja znanja nesebično prenose na nove generacije.
Izložba je realizirana uz financijsku pomoć Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Međimurske županije, Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice, a ostaje otvorena do 24. svibnja 2025. godine. Iduće godine izložba dolazi u Muzej Međimurja Čakovec.