KRAPINA – Izložbom 250 dječjih radova i tradicionalnim dječjim korzom na kojem je sudjelovalo 16 dječjih grupa iz cijele Krapinsko-zagorske županije, otvoren je u nedjelju, 15. rujna 2024. godine, 59. Tjedan kajkavske kulture u Krapini. Ova nadaleko prepoznata manifestacija, uz sadržaje vezane uz tradiciju i posvećene pisanoj, govorenoj i pjevanoj riječi KAJ, kao i minulih godina donosi i iznimno bogat zabavni, kulturni te sportski program, a njezinim otvorenjem Krapina je ponovno odjenula festivalsko ruho.
Na središnjem krapinskom trgu mnoštvo Krapinčana i gostiju pratilo je svečani program otvorenja na kojem su sudjelovali i brojni dužnosnici. Okupljene je pozdravio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik, gradonačelnik i domaćin Zoran Gregurović. – „Kaj“ nije samo govor nego način života, a na današnjem otvorenju vidjeli smo brojne grupe naših najmlađih kajkavaca koji na taj način dokazuju da taj „kaj“ ima budućnost. Djeca su prava garancija da će kajkavska kultura opstati i zbog njih možemo biti ponosni Zagorci, rekao je Gregurović, dodavši da je Tjedan kajkavske kulture prepun događanja za sve generaciji te se nada da će svatko pronaći nešto za sebe.
Na otvorenju, okupljenima su se obratili i posebna savjetnica ministrice kulture i medija Dubravka Đurić Nemec te župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar koji je istaknuo kako kajkavsku baštinu treba sačuvati od zaborava, a Hrvatsko zagorje je kroz povijest imalo mnoge velike ljude koji su dali doprinos hrvatskom i kajkavskom identitetu.
Nakon svečanog programa na trgu, u gradskoj Galeriji otvorena je i retrospektivna izložba Ivana Lovrenčića „Spiju tičeki vu vejah vsih“ te promocija knjige Luke Paljetka „Kajkavske pjesme“. Izložba Ivana Lovrenčića predstavlja presjek stvaralaštva jednog od najznačajnijih likovnih umjetnika ovog vremena i njome se predstavlja stotinjak djela, od ulja na platnu, preko crteža i grafika do ukrasnih tanjura.
Knjigom „Kajkavske pjesme“ istražuje se bogatstvo kajkavskog dijalekta, slaveći ljepotu sjeverozapadne Hrvatske. Urednik knjige je počasni građanin Krapine, muzeolog, kolekcionar Božo Biškupić, a izdavač Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu. Izložba i promocija knjige rezultat su suradnje Galerije grada Krapine s obitelji Ivana Lovrenčića, Zbirkom Biškupić, Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu te Muzejem Žitnica iz Svetog Križa Začretja. – Spoj ove dvojice kreativnih ljudi nastao je prije više od 30 godina, kada je Paljetak pisao veliku monografiju Ivana Lovrenčića koja je izašla u izdanju Nacionalne i sveučilišne knjižnice 2001. godine, objasnio je bivši ministar kulture, počasni građanin Krapine, Božo Biškupić, dodavši da je izašlo još pet knjiga, od kojih su neke objavljene za Lovrenčićeva života, a neke tek nakon njegove smrti.