Skip to content

Obnavlja se Brenta, reprezentativno mjesto samoborskih vinara i vinogradara

Posted in Vijesti Radija Kaj

SAMOBOR- U centru Samobora traje temeljita obnova povijesnog prostora Brente, koji već godinama koristi Samoborska vinogradarsko-vinarska udruga. Po završetku radova lokalni vinari i vinogradari imat će suvremeno i funkcionalno središte za promociju svojih vina, održavanje degustacija te razna stručna i turistička događanja.

Adaptacija obuhvaća proširenje otvora u nosivom zidu, postavljanje nove podne ploče i kompletno nove instalacije. Iako će interijer biti moderniziran, karakteristična drvena dvokrilna vrata i prozori na pročelju ostaju, a oštećena fasadna žbuka sanirat će se prirodnim materijalima. Umjesto dosadašnjih staklenih, unutarnja vrata bit će aluminijska, prilagođena novom uređenju.

Prostor će biti organiziran u nekoliko funkcionalnih cjelina. Na istočnoj strani predviđeni su sanitarni blok, šank i spremište, izvedeni u kombinaciji drva i čelika. Rasvjeta će naglasiti impresivne bačvaste svodove i niše, stvarajući ugodnu atmosferu, dok će na zapadnoj strani ormarići s integriranim projekcijskim platnom služiti za prezentacije i edukativne programe.

Posebna vrijednost projekta je i vanjski dio: sadašnje parkiralište pretvara se u popločeni prostor za druženja, čije će tlo obradom i bojom pratiti interijer. Time Brenta postaje logičan produžetak unutarnjeg prostora, idealan za manifestacije na otvorenom.

-Ova obnova nije samo građevinski zahvat, jer je to ulaganje u identitet Samobora, u očuvanje naše vinske i kulturne baštine te u zajedništvo koje Brenta oduvijek simbolizira, naglasila je gradonačelnica Samobora Petra Škrobot.

Zahvaljujući ovoj investiciji, Brenta će uskoro postati reprezentativno mjesto susreta svih koji cijene samoborsku vinsku priču, od članova Udruge do posjetitelja i turista željnih autentičnog doživljaja vinorodnog kraja.

Radio KAJ - Zagreb i sjeverozapadna Hrvatska