ČAKOVEC- Povodom Dana oslobođenja Međimurja 1991. i Dana međimurskih branitelja, u Vratišincu je u utorak, 17. rujna 2024. godine, svečano otvoreno spomen-obilježje hrvatskim braniteljima, a na Trgu Republike u Čakovcu održana je Izložba osobnog naoružanja i opreme Hrvatske vojske. Položeni su i vijenci te zapaljenje svijeće podno Spomen-obilježja Poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Perivoju Zrinskih u Čakovcu. Počast su odala izaslanstva predsjednika Republike Hrvatske, Hrvatskog Sabora, Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva obrane, Ministarstva hrvatskih branitelja, Međimurske županije, Grada Čakovca, Policijske uprave Međimurske, brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata koje djeluju na području Međimurja te udruga kojima je cilj očuvanje sjećanja na slavne osobe i događaje iz hrvatske povijesti te brojni građani.
Više od osam tisuća Međimuraca aktivno je sudjelovalo u obrani Hrvatske te dalo ogroman doprinos konačnoj pobjedi, podsjetila je gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini.
-U Čakovcu i Međimurju trebamo stalno naglašavati i biti ponosni na činjenicu da je oslobađanje Hrvatske počelo upravo ovdje, na hrvatskom sjeveru, rekla je gradonačelnica Cividini.
Povodom 33. obljetnice oslobođenja Međimurja 1991. i Dana međimurskih branitelja, održana je i Svečana akademija uz nazočnost brojnih uglednika i služena sveta misa u čakovečkoj župnoj crkvi sv. Nikole biskupa koju je služio gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu fra Filip Đurđević.
Inače, Čakovečka vojarna oslobođena je 17. rujna 1991. godine, kad i karaula u Kotoribi. Zbog njegove važnosti u novijoj povijesti, ovaj je datum proglašen i Spomendanom, naglasio je predsjednik Županijske skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina. Dan kasnije hrvatske snage ušle su u karaulu u Goričanu, čime je Međimurje postalo prvi oslobođen kraj u Hrvatskoj. Međimurci su sudjelovali u borbama na svim ratištima u Hrvatskoj tijekom cijelog Domovinskog rata. Kući se nikad nije vratilo njih 78.