Skip to content

Gradski muzej Varaždin s izložbom „Bistra kaplja vrednija od zlata“ gostuje u Radoboju

Posted in Vijesti Radija Kaj

RADOBOJ – Izložba „Bistra kaplja vrednija od zlata – vinska kultura i tradicija varaždinskog kraja“ Gradskog muzeja Varaždin otvorena je u srijedu, 30. listopada 2024. godine, u Hiži vinove loze u Radoboju. Izložba je posvećena tradiciji vinogradarstva i vinarstva hrvatskih regija, a otvorena je u Radoboju kao poveznica dviju regija u kojima je izuzetno izražena tradicija vinogradarstva.

Ivana Hazulin Pospiš, ravnateljica Muzeja Radboa istaknula je posebnost Radoboja na čijem je području otkrivena najstarija okamina lista vinove loze. – Povezani smo i zbog sumporne rude koja se ovdje eksploatirala više od stotinu godina i bila ključna u vinogradarstvu, rekla je Hazulin Pospiš, dodavši da izložba čuva spomen na složen odnos između vinogradarske tradicije i suvremenih pristupa.

Postav izložbe je podijeljen u osam cjelina koje prikazuju uzgoj vinove loze, berbu, vjerovanja i obrede, simboliku vina te suvremene promjene u pristupu vinogradarstvu i konzumaciji vina. – Izložba prikazuje stoljetnu vinogradarsku povijest, stare metode i tehnike uzgoja vinove loze te proizvodnje vina. Izložba istražuje i emocije i vjerovanja vezana uz vinogradarstvo, kao i suočavanje s izazovima poput bolesti vinove loze u 19. stoljeću, što je dovelo do prekretnice u ovoj grani poljoprivrede i uvođenja znanstvenih metoda te prikazuje kako vinogradarstvo utječe na društvo, religiju, umjetnost i životni stil te kako je tradicija temelj suvremenog vinogradarstva, rekla je autorica izložbe i viša kustosica Gradskog muzeja Varaždin, Nataša Mihinjač.

Otvorenju je prisustvovao i ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini, koji je zahvalio ravnateljici Muzeja Radboa i Općini Radoboj na prilici da dio baštine varaždinskog kraja GMV prikaže i u Radoboju.

Izložba “Bistra kaplja vrednija od zlata“ u Radoboju se može razgledati do 06. prosinca 2024. godine.

Radio KAJ - Zagreb i sjeverozapadna Hrvatska