U Dječjem vrtiću Palčica Dubrovnik, u utorak 31. siječnja 2023. godine, u 11 sati, u sklopu hrvatskog odgojno-obrazovnog projekta Etnografskog muzeja iz Zagreba i Radija Kaj – Dajmo djeci korijene i krila, uz potporu Ministarstva kulture i medija, najmlađi će dobiti na poklon tradicijske drvene igračke koje je zaštitio UNESCO. Dječji vrtić Palčica je 124. po redu vrtić širom Hrvatske kojega posjećuje projekt Dajmo djeci korijene i krila. Igračke na temelju odluke župana Željka Kolara najmlađima u Dubrovniku poklanja Krapinsko-zagorska županija.
Ravnateljici Dječjih vrtića Dubrovnik, Franici Lasić, tradicijske drvene igračke uručit će Željko Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije, Mato Franković, gradonačelnik Grada Dubrovnika i u ime organizatora direktor Radija Kaj Drago Gradečak.
Dajmo djeci korijene i krila, hrvatski odgojno-obrazovni projekt Etnografskog muzeja u Zagrebu i Radija Kaj ostvaruje se od 13. rujna 2013. godine u dječjim vrtićima, edukacijom najmlađih o potrebi čuvanja baštine te darivanjem tradicijskih drvenih igračaka, koje je UNESCO uvrstio na reprezentativnu listu zaštićene kulturne baštine.
Potporu projektu daje i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Janaf, ali i brojne jedinice lokalne samouprave – županije, gradovi i općine od kojih stalno Grad Zagreb i Krapinsko-zagorska županija. Radio Kaj stalno emitira posebne programske sadržaje temeljene na hrvatskom odgojno-obrazovnom projektu Dajmo djeci korijene i krila.
U organizaciji Etnografskog muzeja i Radija Kaj, u sklopu projekta „Dajmo djeci korijene i krila“, 3. svibnja 2019. godine, u zagrebačkom Etnografskom muzeju postavljena je jedinstvena izložba prekrasnih dječjih radova iz 100 hrvatskih dječjih vrtića, u koje su stigle tradicijske drvene igračke koje je zaštitio UNESCO.
Djeca su izradila slikarske i skulptorske radove koji su izloženi na do sada jedinstvenoj izložbi, koja je, ujedno, i bila prilog obilježavanju 100. obljetnice osnutka Etnografskog muzeja te obilježavanju tri desetljeća Radija Kaj.
Tradicijske drvene igračke, proizvedene u dolini našega Nacionalnog svetišta Marije Bistrice, u ovome projektu, donose radost najmlađima, ali i potiču učenike na odabir zanimanja za tradicijske obrte.
Projekt ukazuje na značaj proizvodnje drvenih igračaka, ali i drugih proizvoda od drva, promovira ekološku proizvodnju, koja obuhvaća ekološke materijale, od drva, preko veznih materijala, do boje.
Ovim bi projektom svi sudionici, od Etnografskog muzeja i Radija Kaj, do donatora, prema riječima autorice Mirjane Drobina, trebali našim najmlađima dati KORIJENE identiteta i KRILA mašte – koje će pronijeti kroz život, kako bi današnja djeca i svojoj djeci mogla prenijeti vrijedno i u svijetu prepoznato Hrvatsko nasljeđe.
Etnografski muzej i Radio Kaj projekt provode širom Hrvatske, od Hrvatskog zagorja, Međimurja, Podravine i Prigorja, preko Zagreba, Vukovara, Rijeke do Dubrovnika.